foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa Telefon i faks: 74 8452263 e-mail: zs.starebogaczowice@gmail.com ulica Główna 172a 58-312 STARE BOGACZOWICE

Moja Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Starych Bogaczowicach

Galeria zdjęć

 

                   30 listopada b.r. na kilku znaczacych portalach ukazal sie artykul dotyczacy naszych uczniów - kolarzy Górnika Walbrzych/ZS Stare Bogaczowice.

                   Moze nie wszyscy wiedza, ze  Polska Agencja Prasowa to publiczna agencja prasowa, jedyna panstwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadan nalezy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest takze zobowiazana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, w celu umozliwienia innym naczelnym organom panstwa prezentowanie stanowisk w waznych sprawach panstwowych.

                 Czujemy sie wiec bardzo wyróznieni, ze wlasnie tak wazna agencja prasowa pisze o nas - Zespole Szkól w Starych Bogaczowicach. Dzieje sie to za sprawa wszystkich trenujacych kolarstwo. Jeszcze raz skladamy im gratulacje za osiagniecia w sezonie 2012.

 Wiemy, ze w roku 2013 nasz Zespól Szkól skupia sie na MTB

- tak zdecydowal opiekun - pan Leslaw Nogawka.

Zyczymy  sukcesów i ufamy, ze kierunek jest sluszny! 

                                             

 

W podwalbrzyskiej wsi rosna nastepcy Baranowskiego i Romanika

30.11.2012, g. 20:17                                                                                                                     

                             Kolarze Górnika Walbrzych maja w dorobku wiele sukcesów, a najwieksze: Dariusz Baranowski, Radoslaw Romanik i Joanna Ignasiak. Gdy zakonczyli kariery, nie pozostawili za soba "spalonej ziemi" ich nastepcy rosna  w podwalbrzyskiej wsi Stare Bogaczowice.

40-letni Baranowski, znany w peletonie jako „Ryba”, to osmiokrotny mistrz Polski i trzykrotny (1991–1993) zwyciezca Tour de Pologne. W wieku 19 lat zajal drugie miejsce w Wyscigu Pokoju. Byl szósty z druzyna w igrzyskach w Barcelonie (1992) i dziewiaty w jezdzie indywidualnej na czas w Atlancie (1996). Scigajac sie w grupach zawodowych, Tour de France 1998 ukonczyl na 12. pozycji, a Giro d’Italia 2003 na 11.

Romanik, olimpijczyk z Aten (2004), zwany „Dziadkiem”, rywalizowal na szosie jeszcze w wieku 44 lat; kariere zakonczyl w ubieglym roku. Takze on legitymuje sie dluga lista osiagniec. Byl m.in. mistrzem kraju w wyscigu ze startu wspólnego (2001) i dwukrotnym wicemistrzem górskich MP. W Wyscigu Pokoju 2001 zajal trzecie miejsce. Szesciokrotnie zwyciezal w Karkonosze Tour i Baltyk-Karkonosze Tour (1993-2008).

Ignasiak, popularna „Dzana”, 25 razy stawala na podium mistrzostw Polski w róznych kategoriach wiekowych, na szosie i torze. Z Górnika przeszla do zawodowej grupy Pol-Aqua, prowadzonej przez Ryszarda Szurkowskiego. Kariere zakonczyla przed trzema laty, gdyz - jak zaznaczyla - kobietom uprawiajacym w kraju te dyscypline, trudno z niej wyzyc.

Wszystkich szkolil i ma spory udzial w ich dokonaniach Jaroslaw Nowicki, który nadal opiekuje sie w Górniku kolarska mlodzieza, takze dziewczetami. Wychowywany pod jego okiem narybek juz odnosi sukcesy. We wsi Stare Bogaczowice (1300 mieszkanców), w miejscowym Zespole Szkól od 10 lat pracuje Leslaw Nogawka, który ma szczególna smykalke do wylawiania kolarskich talentów.

W ostatnich górskich MP w Podgórzynie-Borowicach (25–26 sierpnia) ich podopieczni zebrali obfity plon. Pawel Przewieda zdobyl zloty medal wsród juniorów mlodszych (tydzien wczesniej zwyciezyl w czteroetapowym Górskim Walbrzyskim Wyscigu), Karolina Wolska srebro w tej samej kategorii wiekowej, a Tomasz Mickiewicz (syn Jacka, niegdys czolowego w kraju kolarza) braz w gronie juniorów.

"16-letni Pawel to duzy talent. W ubieglym roku w Górskich MP byl czwarty, ale stalo sie tak na skutek braku doswiadczenia. Uciekl z peletonu na 1 km przed meta, ale rywale dogonili go na finiszu. Wyciagnal z tego wnioski i w tym roku popisal sie solowa akcja, jadac samotnie przez 35 km. Nastepnego zawodnika wyprzedzil na mecie o ponad dwie minuty. Lubi jazde w górach i jest w stanie pójsc w slady Romanika" – powiedzial PAP Nogawka.

Mlody zawodnik przyznal, ze jego idolem nie jest zaden zagraniczny kolarz. "Za czesto zdarzaja sie im dopingowe wpadki. Chce sie wzorowac na panu Ryszardzie Szurkowskim. Podziwiam go; gdybym tylko osiagnal niewielka czesc takich trofeów jak on, bylbym szczesliwy" – zaznaczyl Przewieda, który wywalczyl tez brazowy medal MP w jezdzie dwójkami z Aleksem Soltysem.

Szkoleniowcy duze nadzieje pokladaja tez w Wolskiej, Justynie Kwiecinskiej, Monice Lasocie, Aleksandrze Dmytrasz, Jakubie Pytce, Krzysztofie Skibinskim, Kamilu Gorzawskim.

„Sekcje kolarska utworzylem w szkole jesienia 2002 roku, najpierw z mysla o MTB. Na poczatku bylo 12 dziewczat i szesciu chlopców. Szkoleni byli od czwartej klasy szkoly podstawowej do trzeciej gimnazjum. Najlepszych, m.in. Agate Stoklose, braci Emila i Radoslawa Sobotów oraz Andrzeja Palczaka przekazalem do Górnika. Do scislej wspólpracy z klubem doszlo na przelomie 2005 i 2006 roku, kiedy w Górniku zaczelo brakowac narybku" - wspomnial Nogawka.

 

Jak jest dzis w LKKS Górnik Walbrzych/ZS Stare Bogaczowice? "Mamy 47 zawodników, z czego 40 wywodzi sie z Zespolu Szkól. Utrzymac tak liczna grupe jest zadaniem karkolomnym. Bez pomocy wladz Walbrzycha i Starych Bogaczowic oraz garstki naszych sponsorów, rowery dawno powinny znalezc sie w garazu i czekac na lepsze czasy. Ale sa w kólko naprawiane i jakos sluza, chociaz czasami strach na nie wsiasc i jechac. Tylko dzieki starym znajomosciom trenera Nowickiego w sklepach i hurtowniach w calej Polsce, dzieki pozyczkom, odroczonym splatom, odwolywaniu sie do serc róznych dobroczynców, jakos wiazemy koniec z koncem" - zaznaczyl.

Nogawka podkreslil, ze od prezesa klubu, poprzez trenerów, na mechaniku konczac, nikt nie pobiera z racji pelnionej funkcji zadnego wynagrodzenia.

"Mozna to oczywiscie wszystko rzucic, ale zdajemy sobie sprawe z tego, ze wzrosnie wtedy liczba mlodych szukajacych na ulicy róznych rozrywek. Na szczescie nasi wychowankowie odplacaja sie dobrymi wynikami, a poza tym, dobrze sie ucza, sa pracowici i ambitni. Wiele zawdzieczamy pomocy Forum Aktywnosci Lokalnej w Walbrzychu, dzieki któremu oplacane sa m.in. obiady dla zawodników, transport w okresie zimowym i podstawowy sprzet" - dodal.

                                                                                                                                                                  Zródlo: PAP

 

Caly artykul zostal zamieszczony m.in. na stronach portali pod adresami :

 

1/ Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/1,91446,12960040,W_podwalbrzyskiej_wsi_rosna_nastepcy_Baranowskiego.html

2/ WP.PL Sport http://sport.wp.pl/kat,1848,title,Rosna-nastepcy-Baranowskiego-i-Romanika,wid,15142206,wiadomosc.html

3/ SportoweFakty.pl

http://www.sportowefakty.pl/kolarstwo/326107/w-podwalbrzyskiej-wsi-rosna-nastepcy-baranowskiego-i-romanika

4/ Onet.sport

http://eurosport.onet.pl/kolarstwo/wiadomosci.html

5/  nasz.walbrzych.pl

http://nasz.walbrzych.pl/4541/rosna-nastepcy-baranowskiego-i-romanika/

6/ Sport.Newsy24-7.info

http://www.sport.newsy24-7.info/2012/11/30/w-podwalbrzyskiej-wsi-rosna-nastepcy-baranowskiego-i-romanika/

7/  SportFakty.pl

http://www.sportfakty.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=294488&Itemid=213

8/  Gazeta.pl

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/2029020,114877,12960040.html

Contribute!
Books!
Shop!