foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa Telefon i faks: 74 8452263 e-mail: zs.starebogaczowice@gmail.com ulica Główna 172a 58-312 STARE BOGACZOWICE

Moja Szkoła

w Szkole Podstawowej w Starych Bogaczowicach

Galeria zdjęć

  10 października 2019r. grupa uczniów z klas V-VIII pojechała na wycieczkę do Lubiąża. Wzięliśmy ze sobą aparaty fotograficzne, ponieważ przygotowujemy się do konkursu fotograficznego „ Na szlaku cysterskim”.

   Ten największy zespół klasztorny w Polsce i jeden z największych w Europie sprawia niezwykłe wrażenie. Obiekty o kubaturze 330 tys. m3 i rozległe tereny dookoła należały niegdyś do potężnego zakonu cystersów. Na Śląsk braci w białych habitach sprowadził w 1163 r. książę Bolesław Wysoki. Cystersi prowadzili planową i pełną rozmachu gospodarkę. Stawiali nie tylko wielkie domy dla zakonników, ale i liczne młyny, stodoły, kuźnie, zakładali stawy hodowlane. Cystersów obowiązywała surowa asceza, jedli bardzo proste posiłki - bez mięsa i raz dziennie. Kilka godzin poświęcali pracy fizycznej, pozostałe modlitwie. Stawiane przez nich budowle imponowały rozmachem.
   Pałac opata i klasztor w Lubiążu tworzą kompleks, którego zachodnia fasada ma 223 metrów długości. Szerokość północnego skrzydła pałacu wynosi 118 metrów. Jest tu ponad 300 pomieszczeń. Dwie wieże wieńczą fasadę kościoła Wniebowzięcia NMP. W posadzce prezbiterium znajdują się płyty nagrobne z XIV w. Tu pochowano m.in. księcia Bolesława Wysokiego, natomiast w krypcie opatów znajdują się zmumifikowane zwłoki Michała Willmanna - śląskiego Rembrandta. Najpiękniejszym wnętrzem w klasztorze jest sala książęca w pałacu opata o wystroju z lat 1734-1738. Ma powierzchnię ponad 420 m2, zajmuje dwie kondygnacje. Jej wnętrze ozdabiają obrazy, rzeźby i freski. Obejrzeliśmy również refektarz letni, jadalnię opata i kościół klasztorny, znajdujący się nadal w remoncie.

   Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły z mnóstwem zdjęć wykonanych na wycieczce. Będziemy czekać niecierpliwie na wyniki konkursu.

Kierownik wycieczki: Anna Palczak-Skwarek

Opiekunowie: Małgorzata Matuszna, Janusz Chomicz

Contribute!
Books!
Shop!