foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa Telefon i faks: 74 8452263 e-mail: zs.starebogaczowice@gmail.com ulica Główna 172a 58-312 STARE BOGACZOWICE

Moja Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Starych Bogaczowicach

Galeria zdjęć

SWIETO SZKOLY

 

W sobotnie przedpoludnie, 17 pazdziernika 2009 roku w Zespole Szkól w Starych Bogaczowicach obchodzilismy Swieto szkoly. Uroczystosci rozpoczely sie o godzinie 8.00 Msza Swieta, odprawiona przez ksiedza Jacka Biernackiego, proboszcza parafii w Starych Bogaczowicach.

Po nabozenstwie zlozono kwiaty i zapalono znicze na grobach niezyjacych juz nauczycieli i pracowników szkoly. Pózniej wszyscy przeszli do szkoly, gdzie odbyla sie akademia. Zapoczatkowala ja przewodniczaca Samorzadu Uczniowskiego Ewa Dobruk hymnem panstwowym. Nastepnie pani dyrektor Krystyna Witkowska-Nogawka serdecznie powitala zaproszonych gosci: przedstawicieli wladz gminy, duszpasterza naszej parafii, bylych pracowników szkoly, absolwentów, rodziców i dzieci. Pani dyrektor podziekowala rodzicom za wspólprace i troske. Zaznaczyla, iz szkola bez rodzica nie istnieje. To rodzic wychowuje, ksztaltuje mlodego czlowieka, wychowawca tylko go wspiera. Pani dyrektor zlozyla uklon w strone wladz gminy, podziekowala za wsparcie finansowe szkoly.

Na zakonczenie podziekowala nauczycielom i pracownikom obslugi za uczciwa, rzetelna prace, inicjatywe oraz dzialania sluzace dzieciom i mlodziezy. Z okazji Swieta Komisji Narodowej zlozyla nauczycielom zyczenia zrozumienia wsród uczniów, rodziców i wladzy samorzadowej, by w szkole panowal duch inicjatywy, wsparcia, wspólnego rozwiazywania problemów.

Z kolei wójt gminy pan Leszek Swietalski w imieniu swoim, Samorzadu oraz przewodniczacego Rady Gminy zlozyl nauczycielom zyczenia sukcesu i dalszej owocnej pracy. Na rece pani dyrektor Zespolu Szkól przekazal symboliczny bukiet kwiatów. Zwienczeniem zyczen bylo wreczenie nagród nauczycielom a takze pracownikom obslugi, którzy w szczególny sposób wyróznili sie w swojej pracy.

Uroczystosc uatrakcyjnil wystep zespolu „Bogaczowiczanie” prowadzonego przez pania Bogumile Stepien oraz grupa muzyczna prowadzona przez p. Jolante Romaniszyn i p. Janusza Chomicza.

Kolejnym punktem programu bylo wreczenie nagród za konkurs literacki „Szkola marzen”. Po wysluchaniu nagrodzonych prac, Nikoli Bartków z klasy III i Pawla Staniewicza

z klasy V b, nastapil bardzo oczekiwany moment- PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ.Te czesc uroczystosci poprowadzili uczniowie klasy szóstej. To oni pomogli maluchom stac sie pelnoprawnymi uczniami naszej szkoly. Pierwszoklasisci doskonale wywiazali sie ze swojego zadania. Wyraziscie wyglaszali powierzone im kwestie, spiewali piosenki. Wzbudzili ogromny aplauz publicznosci. Na zakonczenie pani wicedyrektor Malgorzata Fasciszewska dokonala uroczystego aktu pasowania wyglaszajac slowa: „Pasuje Cie na ucznia klasy pierwszej”. Tradycyjnie najmlodsi uczniowie szkoly otrzymali w prezencie nowa klasopracownie wraz z wyposazeniem oraz pomoce dydaktyczne.

Pózniej nadszedl czas na otrzesiny uczniów klas I gimnazjum. Prowadzacy te czesc uroczystosci przyblizyli zgromadzonym gosciom zwyczaj noszacy nazwe SWIETA MLODZIAKÓW, polegajacy na pasowaniu nowoprzybylych do szkoly uczniów, zwanych beanami, na prawdziwych zaków. Bean mógl stac sie zakiem w chwili, gdy przeszedl serie przykrych, osmieszajacych go, czesto bolesnych obrzedów. Musial pic mikstury o ohydnym smaku i zapachu, kapano go w pomyjach lub w lodowatej wodzie, rzucano wen zgnilymi owocami, golono gigantyczna siekiera. Dopiero kiedy bean przeszedl tortury, stawal sie pelnoprawnym czlonkiem szkolnej spolecznosci. Grono naszych gimnazjalistów okazalo sie laskawe. Uczniowie klasy pierwszej musieli jedynie miauczec na melodie „Wlazl kotek”, z zamknietymi oczyma pokonac tor przeszkód, wypic mleko z miseczki bez uzycia rak, udawac jazde na wielbladzie, przejsc szpaler, zlozyc poklon przed królem i królowa oraz wypic napój madrosci. Pierwsza czesc uroczystosci zakonczylo slubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum:

 

„Postanawiamy - szukac przyjazni - a nastepnie

przyjazn wzmacniac - tworzyc -rozwijac.

Slubujemy – rzetelnie pracowac – dzis – z mysla o jutrze.”

Równiez wychowawcy klas pierwszych zlozyli uroczyste slubowanie, które szczególnie przypadlo do gustu uczniom:

 

„Nie bede przychodzic na lekcje swoje.

Nie wezme dziennika w rece moje.

Dzien Wagarowicza bede swiecic.

O uczniach nigdy nie bede gledzic.

Nie bede stawiac jedynek i dwój.

Pamietam, ze uczen to brat mój.

Nie bede skarzyl na ucznia mego.

Nie bede zaklócal mu czasu wolnego.

Pozwole spac podczas moich lekcji.

I nie powiem o niczym dyrekcji.”

 

Podczas drugiej czesci uroczystosci goscie mogli obejrzec wystawe zorganizowana przez grono pedagogów i uczniów. Znalazly sie tam prace uczniowskie, kroniki, albumy, zdjecia i pamiatki. Goscie zwiedzili szkole i zostali zaproszeni na poczestunek polaczony z pokazem prezentacji multimedialnej bedacej kronika wydarzen.

Swieto szkoly na dlugo pozostanie w naszej pamieci.

 

Galeria zdjec:

http://picasaweb.google.pl/zs.starebogaczowice/17X09JubileuszSzkoY?feat=directlink

Contribute!
Books!
Shop!